Fair trade - szansa dla ludzi i planety

2023.11.18

18 listopada 2023 roku pani dr Anna Kot z wydziału biologii Uniwersytetu Gdańskiego, wygłosiła dla całej społeczności szkolnej wykład Fair trade - szansa dla ludzi i planety. Realizacja wykładu odbyła się w formie webinaru.
W trakcie spotkania poruszono zagadnienia dotyczące:
• handlu jako czynnika rozwoju państw,
• działań na arenie międzynarodowej mających prowadzić do liberalizacji w handlu (Układ Ogólny w sprawie Ceł i Handlu),
• oddolnych inicjatyw wspierających Fair Trade (jak NEWS, FLO, Koalicji Sprawiedliwego Handlu w Polsce, gdzie możemy znaleźć (także w Polsce) Miasta Sprawiedliwego Handlu),
Przedstawiona krótkie spojrzenie na ideę Fair trade w kontekście ekologicznego rolnictwa np.:
• jak ograniczenie zużycia wody w rolnictwie wpływa na uprawy bawełny,
• jak stosuje się zrównoważone praktyki nawadniania (nawadnianie kropelkowe i AWD, precyzyjne zraszacze, czujniki wilgotności gleby, planowanie nawadniania, ściółkowanie, wybór upraw i płodozmian)
• jak wdrażane jest zrównoważone pozyskiwanie wody (systemy zbierania wody deszczowej).
Wykład był jednym z punktów programu ekologicznego „ EkoLOgicznie w Rumi – Żyjmy zgodnie z klimatem” prowadzonego w ramach zadania Powiatowej Ekopracowni Przyrodniczej przy I Liceum Ogólnokształcącym w Rumi.